John and Sarah collect sea shells. John began a holiday with 281 shells and Sarah began with 38 shells.

Each day of the holiday John found 27 shells and Sarah found 54 shells on the beach.

By the end of the holidays they had the same number of shells in total.

How long was the holiday?

Please post your answer as a comment! These will be approved at the end of the week so you can see the answer and how you got on!

ANSWERS… Well done Year 6 there were some excellent answers this week.

I was particularly impressed with those of you who showed your working out in your reply as well (Joe, Alex M, Alex H, Jayden & Ellie W you can all have a team point for this).

Remember – it doesn’t matter too much if you got it right or not.

What DOES matter is if you gave it your best : 100%. If you went wrong somewhere please spend the time to see where you went wrong.

The solution was 9 days. Have a look at how Jayden set his work out for a good strategy. 🙂

thought i would if it a go

Ben and Sarah both end up with 524 shells after 9 days on holiday

Thanks for having a go at this Jake – it was for my Numeracy group but please feel free to do some more in the future if you want to!

Hi, Mr Holder this teaches me, sorry I didn’t check my work and I have just checked again and I have accidently put 10 days instead of 9 !!!!!!!!ooooooooooopppppppppssssssss.

Hi Ellie – it’s ok. I’m not that fussed if you get these challenges right or not, the main thing I’m concerned about is that you give it your best! I can see that you’ve done that. 🙂

I realised I counted what they started with, that is where I went wrong!

281+27=308 John 38+54=92 Sarah

+27=335 +54=146

+27=362 +54=200 9 days

+27=389 +54=254

+27=416 +54=308

+27=443 +54=362

+27=470 +54=416

+27=497 +54=470

+27=524 +54=524

By Alex M

Well done Alex, you have work out the question and moreover showed your workings!

Hi Mr Holder here is my answer to the challenge and my working out…

281 38

308 92

335 146

362 200

389 254

416 308

443 362

470 416

497 470

524 524

They were on holiday for 10 days and collected 524 shells each.

9 days long.

9 days

9 days

i think its 9 days !!!!!!!!!!!

Hi Im not quite sure if im right but i tried.

I think they go on holiday for 11 days.

Harriet

Sahah takes 9 days to catch up to John’s collectings of shells.

Elliot:)

9 days

9 days

😀

john sarah

281+27=308 38+54=92 9 DAYS

308+27=335 92+54=146

335+27=362 146+54=200

362+27=389 200+54=254

389+27=416 254+54=308

416+27=443 308+54=362

443+27=470 362+54=416

470+27=497 416+54=470

497+27=524 470+54=524

They were on holiday for 9 days in total.

9 days

Mr holder I worked this out at home and I think the answer is 9 days

9 Days holiday in total

DAY = JOHN : SARAH

7 = 470 : 416

8 = 497 : 470

9 = 524 : 524

For instance take a typical holiday of 7 days . Every day the gap gets 27 seashells closer. All together on the first day theres a gap of 243seashells and 9×27= 243 so it must be 9 days the holiday.

9 days so they each have 524 shells each

281 38 days

308 92 1

335 146 2

362 200 3 Answere:They were on holiday for 9 days

389 254 4

416 308 5

443 362 6

470 416 7

597 470 8

524 524 9

John and Sarah collected 524 shells each and were on holiday for nine days.

I mean 9 days.

Wow, well done Ben for doing this so quickly, it’s a good habit to get into

The holiday is for 9 days.

The holiday was 10 days long. 🙂